Anasayfa Kitap Cevapları
14 Temmuz 2023, 0:40 - Mehmet Yazdı

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 55-57-58-59-60 Cevapları Özgün Yayınları

Koca Seyit Metni Cevapları

2. Tema: Milli Mücadele ve Atatürk 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 55-57-58-59-60 Cevapları Özgün Yayınları


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları Özgün Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Yaptığınız araştırmaya göre Çanakkale Zaferi hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:  Çanakkale Zaferi 1914-1915 yıllarında İtilaf Devletleri’nin Çanakkale Boğazı’ndan geçip İstanbul’u işgal etmesini amaçlayarak başlatılmış bir savaştır. İtilaf Devletleri İstanbul’a geçerken Çanakkale Boğazı’nıda ele geçirmek amacıyla Çanakkale’deki Gelibolu yarımadasına saldırmış ve burada Osmanlı kuvvetleri ile çarpışmıştır. İtilaf Devletleri tarihinin en güçlü donanması ile Osmanlı kuvvetlerini sürekli olarak ağır bombardıman altında tutmuş ve büyük zaiyatlar verdirmiştir.

Osmanlı Kuvvetleri ise ellerindeki düşük sayılabilecek toplarla o zaman kadar tarihin görmüş olduğu en büyük donanmalara saldırmıştır. Osmanlı Kuvvetleri elindelki bu imkansızlıklara rağmen düşmanı geri püskürtmüş ve düşmanın en önemli zırhlı gemilerini Çanakkale Boğazına batırmıştır.


2. Seyit Onbaşı ile ilgili internetten edindiğiniz bilgiler hakkında konuşunuz.
Cevap: Seyit Onbaşı Çanakkale savaşında görevli bir askerdi. Çanakkale Savaşı’nda ağır bombardıman altında kalan ve ordunun en önemli en uzun menzilli toplarından birine mermi taşıyan raylar bombardıman sırasında hasar gördü.

Bu nedenle ordunun stratejik öneme sahip en önemli topu ateşlenemez hale geldi, bu nedenle düşman gemileri menzile girip daha güçlü ve nokta atışı yaparak bombardıman yapmaya başlıyordu. Seyit Onbaşı bu durum karşısında tek bir insanın taşımasının nerdeyse imkansız olduğu ortalama 240 kilogram olan mermilerden sırasıyla bir kaç tane taşıyıp bir kaç basamak merdiven çıkarak topa yüklemiştir.

Bu topun ateşlenmesiyle birlikte düşmanın en büyük zırhlı gemileri Çanakkale Boğazının derin sularına batırılmıştır.

Sonraki Ödev:  “Minyatür, Cilt Sanatı, Sedef Kakma, Keçecilik, Âşıklık” Sanatlarıyla İlgili Bilginiz Var mı?

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları Özgün Yayınları

1. ETKİNLİK

Soru: a. Aşağıdaki sözcükleri metinden bularak altlarını çiziniz. Yer aldıkları cümlelerin bağlamından hareketle bu sözcüklerin anlamını tahmin ediniz. Daha sonra sözcüklerin anlamını sözlükten bulunuz. Tahminlerinizi ve sözlük anlamlarını karşılaştırınız.
Cevap:

 • onbaşı: askerlikte erbaş rütbesinin ilk basamağı demektir.
 • rütbe: aşama, mertebe anlamına gelmektedir.
 • tabya: bir yerin savunulması için özel olarak yapılmış ve silahlarla donatılmış istihkam.
 • batarya: bir subayın komutasındaki en küçük topçu birliğine denir.
 • dümen: hava ve deniz taşıtlarının, taşıta yön vermeye yarayan devingen parçasına denir.
 • mazur: mazereti olan anlamında kullanılır.
 • büst: insan vücudunun genellikle omuzdan yukarısını gösteren yontuya denir.
 • mükafat: ödül, değerlendirici ve sevindirici davranışa denir.


2. ETKİNLİK

Metinle ilgili iki soru hazırlayınız. Bu soruları arkadaşlarınıza sorunuz. Soruları ve arkadaşlarınızın yanıtlarını aşağıya yazınız.

 • Cevat Paşa, daha sonra Koca Seyit’i tebrik ederken ondan ne istemiştir?
  Cevap:  Cevat Paşa, daha sonra Koca Seyit’i tebrik ederken ondan aynı ağırlıkta bir başka mermiyi daha kaldırmasını istemiştir.
 • Topun vinci de bozulduktan sonra Koca Seyit kaç defa mermi kaldırmıştır?
  Cevap: Topun vinci de bozulduktan sonra Koca Seyit 3 defa mermi kaldırmıştır.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları Özgün Yayınları

3. ETKİNLİK

b. Siz de amaç-sonuç ilişkisi içeren üç cümle yazınız.

 • Öğretmen, sözlü yapmak için beni kaldırdı.
 • Annem, çöpü dökmem için beni çağırdı.
 • Babam, ekmek alması için kardeşime para verdi.

4. ETKİNLİK

Büyük harflerin kullanım yerleriyle ilgili aşağıdaki açıklamaları örnek cümlelerden uygun olanıyla eşleştiriniz. Eşleştiremediğiniz açıklamaya uygun örneği noktalı kutucuğa yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları Özgün Yayınları


7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları Özgün Yayınları

5. ETKİNLİK

Siz de aşağıya haber kiplerinin bulunduğu cümleler yazınız. Kip eklerinin bu cümlelerdeki fiillere hangi anlamı kattığını belirtiniz.
Cevap:

 • Şimdi bu adam Ali’yi atar, yıkar, yere serer, delik deşik eder. (Geçmişten geleceğe uzanan uzun yani geniş bir süreyi kapsamıştır.)
 • Kitap okumaktayım. (Yapılan eylemin şu anda yapıldığı anlamını katmıştır.)
Sonraki Ödev:  7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 60-61-62-63-64. Sayfa MEB Yayınları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Özgün Yayınları

6. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki, Çanakkale Savaşı ile ilgili görselleri inceleyiniz. Bu görsellerden hareketle duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon yazınız. Yazınızda uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanınız.
Cevap:

Çanakkale Savaşı

1915-1916 yılları arasında süren ve uzun süredir savaşmaktan dolayı yorgun olan bir milletin beka savaşıydı diyebiliriz. Aralarında İngiltere’nin başını çektiği, Sömürge devlet Hindistan’dan getirilmiş askerler, Avustralya, Yeni Zelanda ve Fransız kuvvetlerinin dahil olduğu İtilaf Devletlerinin Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul Boğazı’na geçmek ve burada İstanbul’u işgal edip Anadolu’yu işgal etmeyi hızlandırmayı amaçlamışlardı.

Bu işgalin yanı sıra Rusya’ya Karadeniz’den yardım götürmek amacıylada bu boğazların ele geçirilmesi çok önemliydi. İtilaf Devletleri işgallere Çanakkale Boğazı’nı ele geçirerek başlamak istiyordu. Bu nedenle o zamana kadar tarihi gördüğü en büyük donanma ile birlikte İtilaf Devletleri kuvvetleri Çanakkale Boğazı’na yaklaşmış ve Gelibolu yarımadasına çıkartma yapmaya hazırlanıyordu. Yanaşma sırasında düşmanın zırhlıları Çanakkale kıyı şeridini bombardımana tutmaya başlamıştı. Bu sırada daha bir mermi bile sıkamadan binlerce askerimiz şehit olmuştur. Bu saldırının karşısında Osmanlı tabyalarından zırhlılara doğru karşı topçu atışları başlamıştı.

Bu topçu atışlarının bir çoğu işe yaramamaktaydı. Çünkü Osmanlı Devleti bu savaşa hazırlıksız ve yorgun girmişti. Elinde yeterli top yok, donanması yok ve savaşacak kıdemli subayları pek yoktu. Osmanlı Devleti ve askerleri bunun farkındaydı. Osmanlı Kuvvetleri can ve baş ile mücadele ederek düşman kuvvetleri ile çarpışmış, boğazlara mayınlar döşemiş ve imkansızlıklarla düşmanın zırhlılarını batırmıştır. Ağır kayıplar veren İtilaf Devletleri ortalama 250.000 askerini kaybetmiş, bunun yanında çok önemli zırhlı gemilerinide Çanakkale Boğazı’nın derin sularında bırakmıştır. Osmanlı Kuvvetleride aynı şekilde ortalama 250.000 asker zaiyatı verdiği bilinmektedir.

www.forumderscevaplari.com
Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.